HomeDział technicznyNapraw to samWyświetlacz a radio - Opel Astra [F]

Wyświetlacz a radio - Opel Astra [F]

Ostatnio pisałem że nie mam włączonego wyświetlacza przy załączeniu radia, dopiero zapala się po załączeniu świateł. Jeśli ktoś ma podobny problem to proponuje wykonać sobie niewielka modyfikację w instalacji lub raczej w podłączeniu wyświetlacza. Poniżej opisałem zasadę działania oraz sposób podłączenia. Poniżej jest schemat może kiepska jakość ale zrobiony na szybko.

 

 

Przewód 614 ze schematu
z wiązki biegnącej od przełącznika, kolor popielato-czarny
Podłączyć do wyjścia zasilania anteny (po włączeniu radioodbiornika pojawia się +12 V) wychodzącego z radia Podłączyć do przewodu czarnego wychodzącego do złącza w wyświetlaczu
 
 
 
 
 
Rozciąć przewód popielato czarny dochodzący do złącza przy wyświetlaczu
Schemat
Do wyświetlacza Podłączyć do masy Przekaźnik 12V dowolnego typu


Układ taki umożliwia włączenie wyświetlacza wraz z załączeniem radioodbiornika z zewnętrznym wyświetlaczem oraz załączenie wyświetlacza po włączeniu stacyjki. Po włączeniu świateł układ wraqca do stanu pierwotnego.

Należy rozciąć przewód popielato-czarny dochodzący do kostki łączeniowej do wyświetlacza i podłączyć z przekaźnikiem w/g schematu. Przy wyłączonych światłach i wyłączonej stacyjce, przekaźnik odcina zasilanie wyświetlacza od oryginalnej wiązki i podaje +12 V z radia, a konkretnie z wyjścia zasilania anteny (+12 V po załączeniu radioodbiornika).

Natomiast gdy zostanie załączona stacyjka lub włączone zostaną światła, napięcie zostanie podane na cewkę przekaźnika i układ powróci do pierwotnego stanu (działania). Rozwiązanie to pozwala na regulację jasności wyświetlacza oraz kontrolek deski rozdzielczej po załączeniu świateł. Regulacja jasności nie działa przy zasilaniu bezpośrednio z radia.

Marek Śmigielski

 

Wszelkie materiały, informacje, pliki, rysunki, zdjęcia itp. dostępne w Serwisie www.astra.auto.pl nie mogą być kopiowane,
publikowane i redystrybuowane bez pisemnej zgody autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.