HomeDział technicznyNapraw to samKonsola środkowa - podświetlenie - Opel Astra F

Konsola środkowa - podświetlenie - Opel Astra F

Niedawno Tomek "Toost" Ostrowski opisał jak wymienić żarówki podświetlenia konsoli środkowej. Aby tego dokonać należy zdemontować całą konsolę. Okazuje się, że w starszych modelach Astry Classic możemy wymienić dwie żarówki podświetlenia bocznych pokręteł bez odkręcania jakiejkolwiek śrubki!

Potrzebne narzędzia: brak.
Czas wymiany dwóch żarówek: około 5-10 minut.

Na początku należy wymontować radio. Sposobów montażu jest wiele. W przypadku radia nieoryginalnego, jakie posiadam, nie jest to wielki problem. Wystaczy wyjąć radio z kieszeni, a następnie odgiąć blaszki przytrzymujące metalową kieszeń i wyjąć ją. Oczom naszym powinno ukazać się wnętrze konsoli. Umiejscowanie żarówek jest pokazane na poniższym obrazku:

Umiejscowienie żarówek

Następnie przystępujemy do najtrudniejszej części, a mianowicie wyciągnięcia oprawek z konsoli. Wbrew pozorom może to nie być proste, a to zo sprawą dość ciasnego osadzenia tychże oprawek. Należy je wyciągać w kierunku do przodu samochodu jak to jest pokazane na ilustracji poniżej:

Kierunek wyciągania

Po wyciągnięciu oprawki ukaże nam się taki oto widok:

Umiejscowienie żarówek

Pozostało tylko wyjąć spaloną żaróweczkę i włożyć nową. Następnie wciskamy oprawkę na swoje miejsce i gotowe (przed zamonotwaniem warto włączyć zapłon i zobaczyć, czy żarówka rzeczywiście świeci). Tak samo postępujemy w przypadku drugiej żarówki. Następnie montujemy kieszeń radia i wkładamy radio.

Może się zdarzyć, że po wymianie żarówka nadal nie będzie świecić, należy wtedy sprawdzić przewody zasilające. Niestety w tym wypadku zwykle nie objedzie się bez wymontowania konsoli w celu zapewnienia sobie lepszego dostepu.

Powodzenia!

Marcin Lewkowicz

 

Wszelkie materiały, informacje, pliki, rysunki, zdjęcia itp. dostępne w Serwisie www.astra.auto.pl nie mogą być kopiowane,
publikowane i redystrybuowane bez pisemnej zgody autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.