HomeDział technicznyNapraw to sam

Miniaturowa kamera - rejestrator drogi

Dawno nic nie publikowałem. Zimno jak w psiarni, z nart nici, więc ponaginam po klawiaturze...

Bywały na naszym technicznym kunciku wątki o instalacji kamerki rejestrującej wydarzenia na drodze. To taka trochę inwigilacja użyszkodników ruchu ale takie czasy nastały . Jak praktyka pokazuje zarejestrowane nagranie wideo może się przydać w przypadku stłuczki czy innego problemu drogowego. Jak na starego gadżeciaża przystało chodziło to za mną już od jakiegoś czasu. Jednak żaden z dostępnych u nas w handlu czy alledrogo rejestratorów nijak mi nie pasował : słaba jakość nagrania, za duże gabaryty lub gdy technicznie było ok to cena nie puszczała.

Pewnego razu wczytałem się w anglojęzyczne forum modelarzy, którzy stosują miniatutowe kamerki do modeli samolotów i trafiłem w sedno. W grudniu zeszłego roku chińczyki wypuścili nową wersję kamerki HD

 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi

Informacje >>


(prawdziwa rozdzielczość 1280xMiniaturowa kamera - rejestrator drogi720 a nie interpolowana jak w większości allegrowych rejestratorów) mieszczącej się w obudowie breloka z dziwną nazwą handlową 808 keycam #16 Te #16 to wersja hardwaeru.
tu jest wątek forum poświęcony kamerce 808keycam#16
W pierwszych 4 postach tego forumsa wszelkie informacje dotyczące tej kamery - opis, instrukcje, firmware, problemy, modyfikacje i inne duperszwance.

Zakupiłem ją sobie za niecałe 40$ normalnie z HonGKongu. Zakupiłem u bardzo sympatycznego żółtka Junhua Zhu - kliken sklepen ebay płacąc PayPalem.

Kamerą początkowo pobawiłem się,
no ale po powrocie z urlopu zainstalowałem tam gdzie miała docelowo się znaleźć czyli w mojej AG.

Od początku byłem nastawiony na montaż na stałe kamery w samochodzie, bez potrzeby wyciągania jej ani jakiejkolwiek ręcznej obsługi. Niestety kamera nie ma możliwości automatycznego uruchamiania nagrania, choć tryb rejestratora czyli nadpisywania startych plików posiada. Cóż, mam tą przewagę że potrafię sobie co nieco w elektronice grzebnąć, więc temat zacząłem od dorobienia w kamerze systemu automatycznego uruchamiania nagrywania (gdy pojawi się do niej zewnętrzne zasilanie) oraz automatycznego wyłączania (po jego zaniku). Czyli ma się włączać nagrywanie po załączeniu stacyjki a wyłączać po zgaszeniu auta. Kamera nagrywa na karcie uSD 4GB/class6 w trybie rejestracji loop-mode czyli będzie nagrywać non stop zastępując stare nagrania nowymi.

Ten układ automatyki zrobiłem na Attiny45 i upchnąłem na pająka wewnątrz kamerki pod akumulatorem.

 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi

Udostępniam zainteresowanym na ten temat pełny manual
http://www.astra.auto.pl/dat/kamera.zip
i filmik wyjaśniający jak to działa

 

 


No a teraz montaż w autku. Trzeba sobie było zrobić jakiś sprytny uchwycik. Miejsce montażu wymyśliłem za lusterkiem na szybie(nie przeszkadza, prawie nie widać). Uchwyt przyklejany do tego kropkowanego czarnego paskudztwa nad lusterkiem a kamerka na rzepie(żeby czasem można było ją zdemontować) i zasilanie z pod lampki centralnego oświetlenia kabiny ( dzięki kolegom za pomoc, sory za moje lenistwo ).
Poniższe fotki wszystko wyjaśnią bez słów. W ruch poszedł nieoceniony Dremel.

 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi
Miniaturowa kamera - rejestrator drogi
 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi
 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi
 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi
 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi
 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi
 Miniaturowa kamera - rejestrator drogi

a tu dzisiejsza próbka nagrania, niestety pogoda fatalnaTrochę cholera odbija mi się na szybie silikonowa mata pod komórkę.

No i tyle   smile.

 

Wszelkie materiały, informacje, pliki, rysunki, zdjęcia itp. dostępne w Serwisie www.astra.auto.pl nie mogą być kopiowane,
publikowane i redystrybuowane bez pisemnej zgody autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.